01 / Березень, 2023

24 лютого 2023 року Верховна Рада України ухвалила за основу та в цілому Закон України «Про внесення змін до розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про житлово-комунальні послуги»» (законопроект № 6103 від 27.09.2021). Зазначеним Законом врегульовано точкову проблему сфери житлово-комунального господарства, пов’язану з забезпеченням надання послуг управління багатоквартирними будинками.

Так, Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» було встановлено право співвласників багатоквартирного будинку на визначення форми управління таким будинком – створення ОСББ або обрання управителя. Закон також передбачав, що якщо співвласники самостійно не прийняли відповідне рішення до 1 липня 2016 року, то управитель призначається органом місцевого самоврядування за результатами конкурсу.  В той же час, Закон України «Про житлово-комунальні послуги», ухвалений Верховною Радою України 9 листопада 2017 року передбачив, що орган місцевого самоврядування зобов’язаний оголосити і провести конкурс у тримісячний строк з дня отримання протоколу зборів співвласників багатоквартирного будинку із проханням призначити управителя. Таким чином, за відсутності ініціативи співвласників багатоквартирних будинків механізм проведення конкурсів з визначення управителів був заблокований.

Відповідну проблему повинен був вирішити Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері надання житлово- комунальних послуг», який надавав ОМС можливість провести відповідні конкурси протягом 5 місяців з моменту ухвалення, а саме до 1 травня 2021 року, але оскільки він набрав чинності лише 30 квітня 2021 року, фактично відповідні норми не спрацювали.

Зазначимо, що проблема проведення конкурсів була актуальною для органів місцевого самоврядування, саме тому Асоціація міст України неодноразово зверталася до ЦОВВ та парламентарів з пропозицією її вирішити. Результатом такого звернення стала реєстрація в Парламенті урядового законопроекту (реєстр № 6103 від 27.09.2021), який був підтриманий  Асоціацією міст України.

З початком активної фази збройної агресії російської федерації, проблема стала  ще більш актуальною, адже масова міграція українців призвела до ще нижчої активності співвласників багатоквартирних будинків у разі необхідності визначення управителя. Тому робота по прискоренню ухвалення законопроекту була з усіх боків, у тому числі і Асоціацією міст України.

Результатом консолідації зусиль по ухваленню законопроекту № 6103 стало його ухвалення 24 лютого 2023 року. Очікуємо на підписання Президентом України та оприлюднення Закону, що надасть органам місцевого самоврядування ефективний інструмент забезпечення споживачів комфортними умовами проживання в багатоквартирних будинках.

Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)