31 / Травень, 2024

Засідання Платформи діалогу місцевого та центрального рівнів влади «Відкрите врядування як ключовий компонент для стійких органів місцевого самоврядування» відбулось 28 травня 2024 року в Києві. Захід організований Асоціацією міст України та Конгресом місцевих та регіональних влад Ради Європи у співпраці з Секретаріатом Кабінету Міністрів України.

З вітальним словом до учасників засідання виступили:

Мачей Янчак, Голова Офісу Ради Європи в Україні,

Матьє Морі, Генеральний Секретар Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи,

Олександр Ярема, Державний Секретар Кабінету Міністрів України.

План дій із впровадження Ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд» у 2023-2025 роках в Україні: виконання національних зобов’язань на місцевому рівні обговорили під час засідання.

Володимир Ар'єв, народний депутат України, член Комітету Верховної Ради України з питань цифрової трансформації, зазначив про важливість діалогу між центральною владою і органами місцевого самоврядування для збереження відкритого врядування. Також розповів про переваги додатку «Київ Цифровий», зокрема, навів приклад голосування з перейменування вулиць.

Андрій Чесноков, Заступник Міністра молоді та спорту України, закликав органи місцевого самоврядування створювати молодіжні ради та сприяти молодіжному обміну. «Повернення молоді є пріоритетом Міністерства молоді та спорту України. Для цього потрібне економічне забезпечення, в тому числі молодіжна гарантія, яку плануємо розвивати. В рамках платформи єМолодь будуть розміщені питання забезпечення робочими місцями, розвитку та самореалізації молоді», - зазначив А.Чесноков.

Юрій Северин, Директор Департаменту регіональної політики Секретаріату Кабінету Міністрів України, підкреслив, що План дій дав можливість органам місцевого самоврядування активно брати участь в імплементації інститутів «Відкритого Уряду», а онлайн-інструменти, які готуються міністерствами, допомагають розширити можливості участі.

Дмитро Турчак, Директор Департаменту стратегічного планування та регіональної політики Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, розповів про роботу Міністерства, зокрема про створення електронного формату обрахунку збитків, систему «Dream» та функціонування Геоінформаційної системи здійснення моніторингу та оцінювання розвитку регіонів і територіальних громад.

Тетяна Приходько, координаторка напряму регіональної цифровізації, аналітикиня Міністерства цифрової трансформації України та Фонду Східна Європа, проінформувала про індекс цифрової трансформації територіальних громад та цифрову інфраструктуру, закцентувавши увагу на кібербезпеці та кібергігієні, яка має поширюватися серед громад.

Оксана Продан, Радниця Голови Асоціації міст України, подякувала Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи за співпрацю. «План дій із впровадження Ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд», затверджений у 2023 році Урядом України, є першим планом дій, у якому є органи місцевого самоврядування. І це завдяки Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи», - підкреслила Оксана Продан. 

Принципам відкритого врядування, які впроваджуються на місцевому рівні в Україні,  був присвячений другий блок питань.

Хосе Марія Марін, керівник програми «Відкритий Уряд – місцевий рівень», розповів про діяльність OGP Local і привітав трьох нових учасників міжнародної Ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд – місцевий рівень»: Звягель, Оржицю та Київ, які приєдналися до громад Вінниці, Тернополя та Хмельницького, що вже декілька років є активними учасниками OGP Local. Він підкреслив, що відкрите врядування є основою живої демократії та вимагає постійної співпраці.

Марина Хонда, Заступниця голови Київської міської державної адміністрації, розповіла про функціонування «Vcentri HUB» – мережі сучасних муніципальних громадських просторів для взаємодії влади та громади, основним принципом якої є безбар’єрність, та поділилася планами щодо розвитку мережі. М.Хонда також наголосила на важливості електронного врядування.

Олена Сидоренко, Голова Оржицької селищної територіальної громади (Полтавська область), представила Оржицьку громаду, окреслила сильні сторони Оржицької та Звягельської громад і спільну мету, яку втілюють, а саме:

- активне залучення громадян у прийнятті рішень,

- ветеранська політика,

- формування якісного громадського простору,

- програма взаємодії з донорами та міжнародними партнерами,

- соціальна інклюзія,

- активізація молоді,

- культура та спорт.

Ірина Гудзь, заступниця Звягельського міського голови (Житомирська область), представила Звягельську громаду та розповіла про досягнення, зокрема створення сучасного центру розвитку бізнесу та креативних інновацій, будівлю хірургічного корпусу, здачу в експлуатацію будинку для потреб ВПО.

Під час заходу Микола Боровець, міський голова Звягельської громади та Олена Сидоренко, селищна голова Оржицької громади, які подали спільну заявку та стали новими членами партнерства «Відкритий Уряд – Місцевий рівень» (OGP Local) у 2024 році,  підписали Меморандум про співпрацю та партнерство.

Зміни підходів у громадах до відкритого врядування після приєднання до «Партнерства «Відкритий Уряд – місцевий рівень», рекомендації новим членам-громадам обговорили та надали:

Сергій Моргунов, голова Вінницького Регіонального відділення Асоціації міст України, Вінницький міський голова,

Сергій Надал, Голова Тернопільського Регіонального відділення Асоціації міст України, Тернопільський міський голова,

Валентина Андріїшина, координаторка проєкту OGP Local у Хмельницьку.

Модерувала дискусійну панель Світлана Грищенко, Керівниця проєкту Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи.

Віталій Кличко, Голова Асоціації міст України, Київський міський голова, нагородив переможців Другого загальнонаціонального конкурсу з відкритого врядування – 11 громад, які продемонстрували кращі практики незламності та співдії під час війни через участь молоді, розвиток громадських просторів і залучення громадян до відновлення України.

Переможців визначили у 3-х номінаціях конкурсу.

У номінації «Залучення молоді» переможцями стали:

- Володимир-Волинська міська територіальна громада (Волинська область),

- Кам’янська міська територіальна громада (Дніпропетровська область),

- Чернівецька міська територіальна громада,

- Балаклійська міська територіальна громада (Харківська область).

У номінації «Громадські простори як майданчики для взаємодії та діалогу» перемогу отримали:

- Шполянська міська територіальна громада (Черкаська область),

- Київська міська територіальна громада,

- Маріупольська міська територіальна громада (Донецька область).

У номінації «Залучення громадськості до відновлення та розвитку громад» найвищу оцінку отримали:

- Гайворонська міська територіальна громада (Кіровоградська область),

- Звягельська міська територіальна громада (Житомирська область),

- Кремінська міська територіальна громада (Луганська область).

Найвищу нагороду конкурсу – Особливу відзнаку з відкритого врядування – отримала Тернопільська міська територіальна громада.

Під час заходу переможці другого конкурсу кращих практик з відкритого врядування на місцевому рівні в Україні представили власні ініціативи та поділилися досвідом щодо забезпечення мешканців громад необхідними послугами за найскладніших  умов, відкритості та співдії в громадах, участі мешканців у захисті, врядуванні та відновленні.

Олександр Слобожан, Виконавчий директор Асоціації міст України, розповів про виникнення ідеї конкурсу історій незламності та співдії в громадах під час війни та отримання від громад 230 конкурсних заявок-проєктів, які були реалізовані завдяки співпраці місцевої влади,  громадських організацій, мешканців та бізнесу.

О.Слобожан закцентував увагу на важливості висвітлення таких практик, адже це дозволить іншим громадам реплікувати обраний досвід.

Досвід  громад-переможців та їх надихаючі практики з відкритого врядування презентовано у Збірнику «Кращі історії незламності та співдії в громадах під час війни».

Маріте Морас, Голова Центру експертизи доброго врядування Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи, підкреслила значущість заходу та привітала переможців конкурсу. Також розповіла про спільну ініціативу проведення тренінгу з відкритого врядування з Асоціацією міст України.

Захід відбувся в рамках Меморандуму про взаєморозуміння між Партнерством «Відкритий Уряд», Конгресом місцевих та регіональних влад Ради Європи та Асоціацією міст України. Організований у співпраці з Секретаріатом Кабінету Міністрів України в межах проєкту «Посилення багаторівневого врядування, демократії та прав людини на місцевому рівні в Україні», що реалізується Конгресом в рамках Плану дій Ради Європи для України на 2023-2026 роки «Стійкість, відновлення та відбудова».

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)